מאמרים

קריאה מערבת והשפעתה על הפעילות המוחית

פעילות מוחית בילדים צעירים בזמן קריאת סיפור עם ובלי מעורבות ההורה

 

במאמר הקודם סיפרתי לכם שקריאת סיפור בסביבה ביתית, כלומר, עם ההורה בבית, מומלצת על ידי האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים כבר מגיל לידה ושמחקרים התנהגותיים המשתמשים בשאלונים ובתצפיות הראו כי קריאה משותפת של הורה עם ילדו משפרת את תהליך רכישת השפה ואת לימוד הכתיבה בהמשך.

כמו כן, תיארתי מחקר בו נמצא שאצל ילדים שקוראים יותר עם הוריהם בבית, ישנה פעילות מוחית מוגברת באזורים מיוחדים בזמן קריאת סיפור בהמשך. אזורים אלה נמצאו כחשובים להבנת הנשמע ופירושו, רכישת שפה, כתיבה ודמיון.

אך נשאלת השאלה, האם כל קריאה מובילה לתוצאות הללו? או אם נחדד את השאלה:

מה הוא המרכיב בקריאת סיפור שמשפר את רכישת השפה, הבנת הנשמע ואת פירושו ותורם לפיתוח דמיון?

האם אלו המילים החדשות אותן רואה הילד בעת קריאת סיפור? האם חשוב יותר שהוא רואה את האותיות או שהוא שומע את המילים? האם זה התוכן של הסיפור? האם זה זמן האיכות עם ההורה? האם זה השיחה שיכולה להתפתח עם ההורה בעקבות הסיפור? או אולי גורמים רבים נוספים שניתן לחשוב עליהם...?

מחקר שהתפרסם בשנת 2009 בדק בדיוק את זה...

קריאת סיפור משותפת והתפתחות קוגניטיבית

סביבת קריאה ביתית ופעילות מוחית בילדים בגיל הגן בזמן הקשבה לסיפור

 

קריאה משותפת של הורה עם ילדו מומלצת על ידי מומחים על מנת לקדם את ההתפתחות הקוגניטיבית של הילד. יתרה מכך, האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים ממליצה על הקראת סיפורים כבר מגיל לידה.

מחקרים התנהגותיים בתחום הפסיכולוגיה הראו כי קריאה משותפת של הורה עם ילדו משפרת את תהליך רכישת השפה ואת לימוד הכתיבה בהמשך.

עם זאת, במשך שנים רבות, הקשר שבין קריאה בגיל מוקדם לבין התפתחות חשיבה, שפה וכתיבה, נבדק אך ורק על ידי מבחנים התנהגותיים ותצפיתיים והתבסס על שאלונים ועל דיווחי הורים.

מחקר משנת 2015 השתמש לראשונה בטכניקות הדמיה מוחית (MRI) כדי לבדוק את ההשפעה של קריאה משותפת של הורה עם ילדו בסביבה ביתית, על פעילות מוחית ותהליכים ביולוגים המתרחשים במוח בעת הקשבה לסיפור:

ההשערה של החוקרים הייתה שבזמן הקשבה לסיפור, ילדים אשר נחשפו בעברם יותר מאחרים לקריאה עם הוריהם, יראו פעילות מוחית מוגברת באזורים במוח אשר אחראיים על הבנת הנשמע, עיבוד מידע ומציאת פירוש לנשמע....

הדבר הראשון שאני שמה לב אליו כשאנחנו הולכים בעקבות אב המשפחה אל דירתו בבניין המגורים שלהם הוא כמות עצומה של עגלות ש"חונות" זו לצד זו בלובי שבכניסה. אני תוהה ביני לבין עצמי בני כמה שני הבנים אשר חולים במחלה הקשה בה אני ושני חבריי הסטודנטים הולכים להתחכך בעוד מספר רגעים ומקווה שלא יהיו תינוקות. בתור אמא טרייה, המראה של תינוק חולה הוא פשוט בלתי נסבל עבורי. בעודי שקועה במחשבות, אנחנו מגיעים אל דלת הדירה ואם המשפחה פותחת את הדלת. היא ניגשת אלינו, מציגה את עצמה ומתחילה לעשות לנו סיור קצר בבית.

במבט ראשון נראה שמדובר בדירה רגילה לחלוטין. הרצפה נקייה, התאורה נעימה והמזגן עובד נהדר ומייצר אוירה קרירה ונעימה, יקרה מפז בימי הקיץ החמים של מרכז הארץ. אנחנו ממשיכים עוד כמה צעדים לתוך הבית ואז רואים את יוחנן, הבן הרביעי במשפחה, בן 25, שרוע על כיסא גלגלים גדול, יושב מול מסך מחשב. אנחנו מתקרבים אליו ותחושת מחנק מתחילה להופיע אצלי ולהתגבר עם כל צעד נוסף....

ההיכרות הראשונה שלי עם חמלה ואהבה ללא גבולות

תוכנית הרדיו של "ספרות עם משמעות" 

בה שני פרידמן אירחה אותי ודיברנו על:
 

- השפעת קריאה על התפתחות קוגניטיבית 

- מחקרים על פעילות מוחית בזמן קריאה

- מה היא קריאה משמעותית ומקרבת

- מחקרים על שימוש בקריאה לפיתוח ילדים עם
   עיכובים התפתחותיים קוגניטיביים

- שיטת קריאה בדיאלוג לפיתוח קוגניטיבי

ועוד...

כיף כיף כיף :)